Woda deszczowa – w jaki sposób ją zbierać?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

W okresie jesienno-wiosennym jesteśmy  przyzwyczajeni do mokrych ulic, parasoli czy samochodów. Nie raz i nam zdarzy się zmoknąć. Gdy nasz dom jest zabezpieczony przed strugami deszczu, dzięki systemowi odprowadzania wody deszczowej z posesji do sieci ogólnospławnej czy kanalizacji deszczowej, to jesteśmy spokojni nawet w trakcie potężnej ulewy!

Realne kłopoty z odprowadzeniem wody deszczowej!

Wadliwy montaż rynien wokół domu bądź po prostu ich brak, będzie powodował kłopoty z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany i fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie systematycznie zbierają się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest prawidłowo przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w podłoże. Niemniej, jednak jeżeli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy wyprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.

Zastanów się, w jaki sposób możesz zbierać wodę deszczową!

Kiedy mamy odpowiednie zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej ziemi, pozostaje nam zastanowić się, jak ją umiejętnie gromadzić, by następnie zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Jednym z rozwiązań jest budowa niewielkiego zbiornika wodnego, stawu bądź oczka wodnego!

Dobrym rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego bądź stawu, czy też mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by w czasie obfitych opadów nie został przepełniony. Musi być również bardzo szczelny, dlatego powinno się zadbać o szczelne wyłożenie dna zbiornika folią. Pomysł sprawdzi się jednak na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Prostym sposobem okazuje się zbiornik do łapania wody deszczowej!

Względnie prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki zastosowaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując prócz tego jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, które możemy przechowywać w tego typu zbiornikach, są dosyć zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów i takie, które wymagają umieszczenia pod ziemią, gdyż ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Modne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które zakopujemy w gruncie oraz przez specjalną instalację możemy wykorzystywać z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Skrzynki oraz drenaże rozsączające są świetną metodą do łapania wody deszczowej!

Bardzo dobrym sposobem na magazynowanie i przepuszczanie wody deszczowej są skrzynki zrobione z tworzywa sztucznego, do których zmontowane są sączki, a ich rola polega na tym, że magazynują oraz rozprowadzają wodę po działce. Innym sposobem są drenaże rozsączające, które magazynują oraz rozprowadzają wodę poprzez dziurawione rury, jednak lepszym sposobem są skrzynki, które magazynują więcej wody oraz rozprowadzają ją powoli!

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
W okresie jesienno-wiosennym jesteśmy  przyzwyczajeni do mokrych ulic, parasoli czy samochodów. Nie raz i nam zdarzy się zmoknąć. Gdy nasz dom jest zabezpieczony przed strugami deszczu, dzięki systemowi odprowadzania wody deszczowej z posesji do sieci ogólnospławnej czy kanalizacji deszczowej, to jesteśmy spokojni nawet w trakcie potężnej ulewy!Realne kłopoty z odprowadzeniem wody deszczowej!Wadliwy montaż rynien wokół domu bądź po prostu ich brak, będzie powodował kłopoty z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany i fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie systematycznie zbierają się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest prawidłowo przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w podłoże. Niemniej, jednak jeżeli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę ...