Jakie cechy charakterystyczne mają samochody elektryczne?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
0.00

Paliwa, którymi napędza się większość samochodów dostępnych na rynku, coraz częściej nazywa się szkodliwymi dla środowiska. Mówi się, że znacznie wpływają one na globalne ocieplenie i osłabienie jakości powietrza. Według ekologów dobrą alternatywą są auta elektryczne, które wymagają o wiele mniej zasobów eksploatujących planetę.

Samochód elektryczny – powstawanie tego wynalazku

Powstanie marki Tesla było podobno podyktowane zakończeniem projektu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one wypożyczone w ramach procesu dopracowywania produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody powróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Popularne w owym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na uśmiercenie pomysłu EV1. Tesla ma być ripostą sugerującą, że samochody elektryczne mają sens.

Aktualnie w ciągu roku powstać ich może około 300 tys. Tesle produkowane są w trzech zakładach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest prawie 38 tys. pracowników. Koncern stara się na własną rękę produkować elementy niezbędne do produkcji pojazdów. Analogicznie wyglądały początki działalności Henry’ego Forda. Z tego względu Elona Muska przyrównuje się właśnie do Henry’ego Forda.

Jak rozpowszechniały się samochody elektryczne?

Dziewiczym samochodem spod skrzydła Tesli był model Roadster. Jako pierwowzór dla tego modelu wykorzystano elektryczny samochód AC Propulsion tzero. Zastąpiono w nim akumulatory ołowiowe litowo-jonowymi. W dalszym okresie po nawiązaniu współpracy z Lotusem zastosowano podzespoły modelu Lotus Elise do zbudowania nadwozia dla Roadstera. W 2008 roku samochód trafił na taśmę produkcyjną.

Gotowe nadwozie od Lotusa zaopatrzono w elektryczny napęd. Tak zbudowany samochód pokonał 501 km na jednym ładowaniu, pobijając tym samym rekord świata w zasięgu seryjnych samochodów elektrycznych. W 2010 roku Roadster wygrał jako pierwszy samochód elektryczny w rajdzie Monte Carlo Alternative Energy Rally.

W 2014 roku w ofercie koncernu pojawił się model S, w 2015 SUV o oznaczeniu X, a w 2016 roku model klasy średniej oznaczony trójką. Ostatni w pierwszej chwili oznaczony miał być literą E. Nie zgodził się na to Ford, który literą E oznacza serię swoich furgonetek. 3 w nazwie modelu jest kompromisem. Do samochodów Tesli dołączyć miał dodatkowo okazały SUV o oznaczeniu Y. Nazwy ustawione razem miały składać się w napis „S3XY” wyglądający bardzo podobnie do rozpowszechnionego w popkulturze określenia SEXY. Pobudzać może to skojarzenie, że właśnie takie są elektryczne samochody.

Innowacje w samochodach elektrycznych

Tesla, pragnąc się rozwijać, swoje auta oferuje pierwotnie bogatym klientom. Po dopracowaniu oraz rozwoju technologii planowana jest produkcja modeli w bardziej atrakcyjnych cenach. Jest to strategia bliźniaczo podobna do działań Henry’ego Forda w początkowych latach aktywności jego marki.

Samochody spod szyldu Tesli sprzedawane są przez stronę internetową jak również sieci placówek koncernu. Nie można ich kupić od niezależnych dealerów. Elon Musk zapowiadał w 2018 roku uproszczenie procesu kupowania Tesli. Ma się on docelowo odbywać przez zatwierdzenie na stronie internetowej. Niepotrzebne mają w związku z tym być umowy sprzedaży.

Systemy wspomagania jazdy rozwinięte przez markę dają niesamowite możliwości uznawane poprzednio za nieosiągalne. Planowane modele Tesli mają dawać możliwość całkowitej autonomicznej jazdy samochodu. Mimo to, wiele osób uważa to za coś niegodnego zaufania i wolą tradycyjne typy samochodów. Z pewnością wymaga to rozważenia przed wyborem tego rodzaju auta.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii