Jeżeli przymierzasz się do zakupu nowej pralki, a targają Tobą różne wątpliwości, na jaki typ i model się zdecydować, weź pod uwagę kilka kwestii. Pojemność pralki, jej cenę, miejsce, w którym ją podłączysz, obecnie bardzo ważne jest też, ile prądu pobiera pralka i jakie ma funkcje, które poradzą sobie z każdym rodzajem materiału. Jeżeli chodzi o rodzaje pralek, możesz skorzystać z naszego tekstu, w którym dokonaliśmy charakterystyki poszczególnych typów pralek.
Pralka pakowana od frontu – jaką wybrać?
Nowoczesna, najbardziej pospolita pralka to ta z drzwiczkami z przodu. Ma ona wiele zalet – dostęp do prania (i jego podgląd) jest nadzwyczaj prosty, obsługa również. Pralka tego typu może posiadać sporo funkcji i programów. Plusem dla wielu osób są jej wymiary i powierzchnia robocza na wierzchniej powierzchni pralki. Na rynku dostępnych jest sporo rodzajów takich pralek: pod zabudowę lub wolnostojących, o uniwersalnych gabarytach, slim – czyli o mniejszej głębokości, wspaniała do niewielkich pomieszczeń i big, czyli o dużej pojemności, nawet do parunastu kilogramów wsadu. Dla jasności: pralka o standardowych wymiarach ma około 80 cm wysokości, 60 cm głębokości i 60 cm szerokości. Takie pralki mają jednak swoje wymagania – muszą być na stałe podłączone do kanalizacji. Najczęściej są stawiane w pralniach, kuchniach lub łazienkach.
Idealna do mniejszych pomieszczeń – pralka pakowana od góry
Tam, gdzie nie da się zainstalować standardowej pralki oraz przykładowo nie ma miejsca na otwieranie drzwiczek do przodu, najlepiej jest wybrać inną opcję, czyli pralkę ładowaną od góry. Ma ona mniejszą szerokość, jednak dostęp do prania jest trochę bardziej ograniczony niż w standardowych pralkach. Niemniej takie pralki mogą mieć takie same bądź analogiczne programy, co ich większe odpowiedniki.
Urządzenia w zestawie z suszarką
Pralkosuszarki to inny poziom luksusu. W jednym urządzeniu da się skutecznie wyprać, a następnie wysuszyć ubrania oraz inne materiały. Możesz ich używać od razu po wyciągnięciu z bębna! Do wyboru są rozmaite formy suszenia, w tym poprzez ogrzewanie bądź z pompą ciepła. Wiele opinii wskazuje, że jeżeli nie ma możliwości do postawienia wolnostojącej suszarki automatycznej, lepiej wybrać pralkosuszarkę z pompą ciepła.
Pralka turystyczna – zabierz ją ze sobą wszędzie
Nieduża, mobilna i umożliwiająca pranie w niemal każdym miejscu. Prawidłowa nazwa to pralkowirówka, albowiem zawiera w sobie dwie komory: do prania i do wirowania odzieży. Trzeba pamiętać, że różnią się one pojemnością. Tego typu urządzenie możesz wykorzystać przykładowo na urlopie, na działce ewentualnie w domku kempingowym, ale i w mieszkaniach, w których z przeróżnych względów nie możesz albo nie chcesz zainstalować standardowej pralki.
Jak wybrać pralki wirnikowe i wirówki?
Kiedy mówimy pralka wirnikowa, przed oczami staje nam widok babcinej łazienki z uroczą „Franią”, która z istną gracją prała wszelkie zabrudzone materiały i ubrania. Z wielkiego sentymentu, a również z powodu jej wielu zalet, nie zniknęła razem z PRL-em. Mało tego obecnie producenci automatycznych, bębnowych pralek z zaawansowanymi funkcjami produkują pralki wirnikowe, które są ulepszoną wersją „Frani”, wiele się od niej nie różniąc. To, czego nasze babcie nie mogły doświadczyć to zamontowanie w pralce wirnikowej wirówki, która odwirowuje wodę z prania. Jednak wielu sympatyków tego urządzenia pozostawia je w takiej wersji, jaką pamiętają nasze babunie i ewentualnie, aby trochę ułatwić sobie życie, dokupują wolnostojącą wirówkę.