Film dokumentalny stanowi bazę w sztuce filmowej. Oryginalnie zaprezentowana historia może zapisać się na długo. Ten gatunek daje szansę na obserwację i zapis wielu zachowań oraz sposobu postępowania. Realizacja tego gatunku, to również szansa do opowiedzenia indywidualnej historii.
Jeżeli fascynuje Cię ten gatunek filmowy i chciałbyś nakręcić swój pierwszy film dokumentalny, w tym wpisie znajdziesz ważne sugestie.
Plan działania w filmie jest ważny
Na początku najlepiej całokształt wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić także trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz mocno trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.
Scenariusz w filmie - powody dla których jest potrzebny
Scenariusz jest ważny wówczas, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tzw. lektor. Rozpisany tekst, który będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią, jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia czy muzykę.
Jeżeli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, jeżeli pragniesz zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami historii. Jest to trochę trudniejsze, ale do zrobienia :)
Pomocny sprzęt w filmie
Do nagrania filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie charakteryzowało się dużą dynamicznością – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.
Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:
- kamera, która broń boże nie musi być najwyższej jakości, istotne jest aby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
- mikrofon do rejestracji dźwięku – ważne jest nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
- statyw z pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
- komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do profesjonalnych programów to wspaniale, natomiast jeśli tego dostępu nie masz, to w Internecie znajdziesz dużo darmowych opcji.
Ujęcia w filmie są niezastąpione
Kto powiedział, że w filmie dokumentalnym masz się ograniczać, co do ilości ujęć? Będąc reżyserem masz wielki wpływ na formę zdjęć oraz ich klimat. Realizacja przy użyciu statywu, kręcenie z ręki lub przy użyciu drona - te rozwiązania możesz ze sobą łączyć! Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem kręcenia przygotować sobie pewien plan lub zamysł.
Krótkie przypomnienie - rób sporą ilość zdjęć! Nagrywanie za wiele, to tzw. "overshooting", z którym można się spotkać w tym gatunku filmowym. W filmie dokumentalnym więcej materiału działa na Twoją korzyść!