Przydomowy basen to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. W jaki sposób wybudować basen we własnym ogrodzie? Czy należy to zrobić już na etapie budowy domu, czy można po czasie? Z jakimi pracami się to wszystko wiąże i jakich pozwoleń wymaga? Odpowiadamy na wszystkie pytania w poniższym artykule.
Jak zaprojektować basen?
Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wybranie odpowiedniego projektu. O ile posiadamy takie kwalifikacje, możemy sami go nakreślić, odnaleźć gotowy w sieci, bądź zakupić w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o sprawny system nalewania i odprowadzania wody.
Zastanówmy się w tym miejscu, ile osób będzie z niego korzystało oraz do czego basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad rozmiarami zbiornika oraz jego położeniem. Pamiętać należy, że baseny ponad 30 metrów kwadratowych należy zgłosić oraz otrzymać pozwolenie na budowę, ponieważ gdy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo o nakazie rozbiórki.
Jak wybrać miejsce na basen?
W tym miejscu powinno się zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli basen ogrodowy będzie budowany w czasie budowy domu i ogrodu, możemy oszczędzić dużo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. Z całą pewnością poszukujmy miejsca nasłonecznionego, żeby uniknąć konieczności podgrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa i krzewy. Pozwoli nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczającymi ją liśćmi i gałązkami.
Następną sprawą, którą winniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy napór gruntu powiększy się podczas zimy.
Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, która zapewni niekończący się dostęp do bieżącej wody oraz najlepiej, gdyby znajdowała się jak najbliżej naszego basenu.
Jaka technologia budowy basenu jest najlepsza?
Technologię budowy basenu wybiera się już na etapie projektu i jeszcze przed rozpoczęciem prac ziemnych. Szkielet basenu można wykonać z takich materiałów jak:
- prefabrykowane drewno;
- żywica poliestrowa;
- betonowe bloczki;
- blacha;
- aluminium
Niezależnie od materiału, na jaki się zdecydujemy, szkielet basenu należy wyłożyć folią basenową. Dno natomiast musi zostać wylane z betonu. W Polsce najczęściej można spotkać się z basenami betonowymi. W taki sposób bardzo łatwo można nadać basenowi pożądany kształt.
Wykończenie basenu powinno być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków pogodowych, w tym promieni słonecznych. Najlepszym materiałem wykończeniowym są płytki — łatwo się je czyści i są dość odporne.