Rewolucja filmu kryminalnego na przestrzeni ostatnich lat

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Czego możemy spodziewać się po filmie kryminalnym? Na pewno nie nudy. Wiadomo, że dostarczy dreszczu emocji, wciągającej fabuły i nieoczekiwanego rozwiązania. Dlatego posiada ogromne grono wielbicieli. Jednak podstawą dobrego kryminału pozostaje zagadka, która powinna zostać rozwiązana, aby w końcu zwyciężyło dobro. W obecnym świecie kino kryminalne odwraca się od tej zasady.    

Jaka jest historia filmu kryminalnego? 

Kryminał pojawił się na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważa się film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym punktem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – zazwyczaj morderstwa. A wraz z rozwojem akcji kolejne zdarzenia miały prowadzić do odnalezienia sprawcy oraz wyjaśnienia tajemnicy.

Kino kryminału na przestrzeni lat podzieliło się na wiele odmian, pośród których zdołamy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Klasycznymi rekwizytami stosowanymi w kinie kryminalnym są szybkie samochody, broń oraz narzędzia przestępstwa. W latach 30. wyjątkowym powodzeniem cieszyły się filmy gangsterskie opowiadające o historii Ala Capone bądź innych złoczyńców z czasów prohibicji. Lata 40. przyniosły ogromny rozkwit kina noir, to znaczy filmu czarnego. Cechował się on zatarciem ewidentnego podziału na dobro oraz zło, a w centrum historii filmu znajdowała się postać kontrowersyjnego detektywa, który  z wielkim zaangażowaniem próbował rozwikłać zagadkę. Lata 60. i 70. przyniosły z kolei filmy o tematyce policyjnej, jak przykładowo „Brudny Harry” czy „Serpico”, w których zobrazowana była postać głównego bohatera jako samotnika, który musi stawić czoła niegodziwości.

W ostatnich latach obserwujemy totalną destrukcję klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca na ogół znany już jest od początku fabuły albo główny wątek zaprezentowanej historii nie polega na odkrywaniu prawdy, a wyłącznie na odkryciu jej zawiłości.

Najciekawsze filmy kryminalne w światowej kinematografii 

W kinematografii światowej powstało wiele interesujących filmów kryminalnych, które z pewnością warto obejrzeć. Stworzyliśmy listę top 10 stanowiącą zestaw, jednych z najlepszych kryminałów, zajmujących wysokie miejsce w historii tego rodzaju kina

Wybrane przez nas filmy to:

 • „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • „Siedem”, reż. David Fincher
 • „Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • „Leon zawodowiec”, reż. Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • „Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • „Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Czego możemy spodziewać się po filmie kryminalnym? Na pewno nie nudy. Wiadomo, że dostarczy dreszczu emocji, wciągającej fabuły i nieoczekiwanego rozwiązania. Dlatego posiada ogromne grono wielbicieli. Jednak podstawą dobrego kryminału pozostaje zagadka, która powinna zostać rozwiązana, aby w końcu zwyciężyło dobro. W obecnym świecie kino kryminalne odwraca się od tej zasady.    Jaka jest historia filmu kryminalnego? Kryminał pojawił się na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważa się film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym punktem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – zazwyczaj morderstwa. A wraz z rozwojem akcji kolejne zdarzenia miały prowadzić do odnalezienia sprawcy oraz wyjaśnienia tajemnicy.Kino kryminału na przestrzeni lat podzieliło się na wiele odmian, pośród których zdołamy wyróżnić: film policyjny film gangsterski film szpiegowski film sens...