Spływ kajakowy - co należy ze sobą zabrać?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Jadąc na spływ kajakowy, czasami możemy mieć wątpliwości czy na pewno wszystko spakowaliśmy, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy jeszcze zbytnio zaprawieni w boju. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przemyślenie planu wycieczki, w tym zrobienie sobie listy potrzebnego ekwipunku. Postanowiliśmy stworzyć małą ściągawkę tego, co powinno znaleźć się w kajaku. Poniżej wszelkie porady.

Wybór miejsca odpowiedniego na spływ kajakiem

Polska jest bogata w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie wymagają większego doświadczenia i umiejętności, ale są też właściwe dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją różne typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie potrzebuje.

Można dodatkowo znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego trzeba w szczególności oprzeć na swoich umiejętnościach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego oraz krótkiego na początek. Prócz tego należałoby zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, żeby obniżyć koszty przewozu kajaków.

Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę zorganizowanego spływu kajakowego?

  • przede wszystkim stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – najczęściej firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w trakcie spływu;
  • co musimy przygotować na wyprawę (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszystkie potrzebne rzeczy, ale są też takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak przykładowo prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – wożony w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Co spakować do podręcznego plecaka na spływ kajakowy?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze spakować się w worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny i istotne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Wskazane jest spakować także zapasowe ubranie, coś do jedzenia oraz picia, kurtkę przeciwdeszczową i na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Z reguły w czasie spływu jesteś ciągle wystawiony na słońce, łatwo poparzyć wtedy skórę czy dostać udaru słonecznego.

Na dnie rzeki oraz przy jej brzegach znajdują się liczne kamienie, oraz konary. Bardzo łatwo jest doznać różnych urazów podczas wchodzenia i wychodzenia z kajaka. Na stopach nie powinno się zatem mieć klapek plażowych — te nie ochronią odpowiednio stopy, ponadto mogą zsunąć się w razie wywrotki. Warto zaopatrzyć się w buty przeznaczone na kajak (z gumy lub neoprenu), koniecznie z twardą podeszwą.

Wiosłowanie bywa dość wyczerpujące, a osoby z wrażliwą skórą po całym dniu machania wiosłami mogą nabawić się odcisków. W ochronie przed nimi pomocne będą rękawiczki. Model bez palców nie będzie przy tym krępował ruchów dłońmi. Dobrym wyborem będą na przykład rękawiczki rowerowe.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów